تنظیمات


لوگو چیست؟

دسته

آموزش

لوگو چیست؟

لوگو چیست؟

لوگو یک نشانه ی گرافیکی است که می تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از اینها طراحی شود. لوگو بوسیله شرکت ها ی تجاری، سازمان ها یا افراد استفاده میشود تا به این طریق نوع خدمات، اهداف، شغل و محصولشان را سریعتر به مخاطب معرفی کنند.

استفاده از تصویر برای القای یک مفهوم به سالیان دور باز می گردد و در طول زمان تغییر و تحول زیادی در آن پدید آمده. از استفاده ی نقوش و تصاویر در خط هیروگلیف تا اشکال و تصاویری که در حکاکی ها استفاده می شدندهمواره از تصاویر به عنوان یک المان برای بیان مفهومی خاص استفاده میشد. این نشانه ها از علائم اولیه روی پرچم گرفته تا شکلهایی برای مشخص کردن مالکیت دام ها و حک علایمی بر روی حصار و قلعه و ابزار جنگی و…… کاربرد داشته است. تمام این نمونه ها وظیفه ای نزدیک به لوگو را ایفا میکرد. اما لوگوتایپ، از ریشه یونانیِ λόγος τύπος به معنی کلمه وحک کردن یا مهر زدن گرفته شده است.

امروزه لوگو را به معنی نشانه، نشانواره همچنین نامواره می شناسند. البته گاهی نیز به اشتباه به لوگو آرم میگویند که این دو با هم متفاوتند.

لوگو می تواند ترکیبی از حروف، نشانه ها و نماد باشد. لوگو چهره و مشخصه ی یک برند است. بنابراین طراحی لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت بسزایی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد.

انواع لوگو

لوگو را میتوان بر اساس استفاده از عناصری مانند نوشتار، شکل و آیکن و ترکیب آنها طراحی کرد. لوگو به سه گروه کلی تقسیم می شود:
۱- استفاده ازتصویر(آیکون، سمبل، پیکتوگرام)
۲- استفاده از نوشتار (مونوگرام، لوگوتایپ. وردمارک، تایپ بیس)
۳- ترکیب نوشتار و تصویر (لوگوی ترکیبی)

حال بیاید بیشتر با انواع لوگو آشنا شویم.

 

 

۱- استفاده از تصاویر در طراحی لوگو
Iconic/Symbolic
در این نوع لوگو، از نماد یا نشانه تصویری، شکل ها، اِلمانها و تصاویری که معرف نام، شغل، حرفه و برندِ مورد نظر است استفاده می شود. مانند نمونه های زیر که از شکلها و المانهایی استفاده شده که کاملا در راستای اهدف موسسه یا کمپانی می باشد. مثلا لوگوی یونیسف با تصویر یک کودک و مادر، شکل جهان و برگهای زیتون همه به هداف کلیه یونیسف که حمایت از کودکان است می پردازد.

 

Pictogram از پیکتوگرام به عنوان معرفی یک مکان (مانند استفاده در هتل ها یا رستوران ها و….) و بیان یک رفتار و فعالیت (علائم راهنمایی، قوانینی مانند عدم استعمال دخانیات در یک مکان و… ) و حتی رو محصولات (مانند علائم بازیافت و توضیحاتی درباره ی نگهداری در مکان یا دمای خاص و..) استفاده می شود. با توجه به خصوصیت پیکتوگرام، و استفاده ی آن در مکانهای عمومی، پیکتوگرام باید به شکلی باشد که عموم مردم با هر زبان و سطح تحصیلاتی قابل فهم و استفاده باشد.

 

۲- طراحی لوگو با استفاده از نوشتار
Logotype/Wordmark
لوگوتایپ شامل استفاده از متن در طراحیه گرافیک است. متن می تواند نام موسسه، شرکت، و یا نام فرد باشد. استفاده از نام شرکت، موسسه در طراحیه در طراحی لوگو تایپ نام برند و کمپانی به صورت نوشتار استفاده می شود. یکی از مهمترین خصوصیان در لوگوتایپ، خوانایی در تغییره سیز در لوگو است. که شم هر اندازه لوگو را کوچک یا بزرگ کنید به راحتی خوانده شود و تغییره فرم ندهد.

 

Monogram در طراحی مونوگرام، به جای تصویر، تنها از یک حرف یا حروف اختصاری برند و کمپانی استفاده می شود.

 

Type-Based Logo
استفاده از نوشتار نام برند و یا شرکت، به طریقی که مفهوم و یا شکلی را بسازد. معمولا در ایران لوگو های تایپ بیس را به اشتباه با نام لوگوی ترکیبی یا لوگو تایپ می شناسند. وجه اشتراک هرسه استفاده از کلمه و حروف در طراحیه گرافیک لوگو است اما تفاوته آن با لوگو تایپ استفاده ی خلاقانه از فرم و شکل حروف و تبدیل آن به یک المان و یک شی است. مثلا در نمونه های زیر از U به شکل یک فلش و از لامپ که هموره یاد آوره ایده یا جرقه ی ذهن است به جای I به زیبایی استفاده شده.

 

۳- ترکیب نوشتار و تصویر (لوگوی ترکیبی)
Combination Marks در طراحی لوگو ترکیبی همانطور که از نامش مشخص است از ترکیب ( تصویر+ نوشتار) استفاده می شود.

 

 

ویژگی های یک لوگوی خوب:

۱- با موضوع، مفهوم و خصوصیات برند همخوانی داشته باشد. به شکی که با نگاه کردن به آن مخاطب به سرعت با خصوصیات و فعالیت برند آشنا شود.
۲- لوگو باید در نهایت زیبایی ساده باشد. طراحیه پیچیده و شلوغ باعث سردرگمی مخاطب میشود و همچنین به استفاده از لوگو در چاپ و اندازه های متفاوت لطمه میزند.
۳- استفاده ی صحیح از رنگ. رنگ یکی از عوامل زیبایی و محبوبیت لوگو محسوب میشود و استفاده از رنگهای مناسب با برند بسیر اهمیت دارد.
۴- رعایت تناسبات و اصول طراحی.
۵- ثبات فرم و شکل در کوچک یا بزرگ کردن لوگو.
۶- خلاقیت در اجرا و فرم.

خرید پنل پیامک

لوگو چیست؟

لوگو چیست؟

طراحی چت روم

دیدگاه ها بسته شده اند.

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

logo-samandehi
   
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank
  • bank

میتونید تلگـرام اس بی پی طرح رو دنبال کنیـد و از جشنواره ها, آخرین تخفیف ها مطلع بشیـد!

قالب وردپرس
سئوسازي,سئوچت روم,سئوسايت,تگ زني,قالب چت روم,طراحي چت روم,خريدقالب چت روم,خرید بک لینک,سئو چت روم,اسكريپت,قالب وردپرس